Deprecated: wpcf7_add_shortcode זה אותרה מאז Contact Form 7 גירסה 4.6! שימוש wpcf7_add_form_tag במקום. in /home/hermetic/public_html/urania.org.il/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/functions.php on line 351
מפה זהה,סיפור חיים שונה – סיפורן של תאומות / ד"ר צופיה יועד | אוראניה אסטרולוגיה

במאמר זה אתייחס למקרה של תאומות שנולדו בניתוח קיסרי והפרש הגיחה לאוויר העולם מסתכם בשמונה דקות . מפות הלידה שלהן כמעט זהות עם תזוזה ירחית מינימלית שכמעט לא משפיעה על מהות המפה. מעצם טבעם תאומים הם זוג (ולא פלא הוא שרבים מהתאומים הם בני מזלות דלי או תאומים). עליהם לחיות יחד, לחלוק בו זמנית את תשומת לב ההורים והסביבה הקרובה, לחלוק סביבה פיזית העונה על צרכי התפתחות זהים וכד'. עליהם ללמוד לחיות יחד, ממש כמו בזוגיות.

על פי הגישה האסטרולוגית של התפתחות הנשמה, נוכל לטעון שההבדלים בין תאומים יכולים לנבוע ממספר פרמטרים כמו : רמות התפתחות שונות של הנשמה המושפעות מחיים קודמים; הבדלים מגדריים לפיהם בדרך כלל הנקבה תהייה בעלת אופי מוחצן ואילו התאום הזכר יהיה מופנם ; נוכל לטעון גם שההבדלים בין התאומים מבוססים על קשר של מולות כמו קשרים בין בית 1 לבית 7 – מסמלי הזוגיות.

באמצעות המקרה הפרטי אותו אתאר להלן נוכל ללמוד מחד על התכונות הזהות באישיות של התאומות אותן פגשתי, ומאידך על דרכי הביטוי השונות לתכונות אלה כפי שבאות לידי ביטוי בחיי היום יום שלהן. במאמר זה אתייחס בעיקר לשוני בתפיסת מקומה של האם בחיי כל אחת מהן והקשר הרגשי עימה וכן לשוני במערכות היחסים והזוגיות שהן בנו בחייהן. שונות זו תתמוך בטענתי שיש לפרש את מפת התאומות מנקודת מוצא נפרדות. אופק ובית 1 יתארו אחות אחת ואילו בית 7 כאופק יתאר את האחות השנייה. העיקרון הוא עקרון המולות המיוצג בסמלים השונים במפה האסטרולוגית.

הכתוב מלווה בציטוטים מתוך הדיאלוגים שקיימתי עם כל אחת מהן במהלך קריאת המפה וזאת לשם המחשה והדגמה. כמובן שפרטי הנשים לא ניתנים לפירסום אולם אלה שמורים עימדי.

המקרה המתואר הוא של תאומות בנות מזל תאומים (ר' מפה). הן נולדו בהפרש של שמונה דקות אחת מהשנייה בניתוח קיסרי. שתיהן התפתחו באותה שלייה. שעת הלידה מאומתת על ידי בית החולים ומשרד הפנים.

הפרש מעלות האופק בין המפות שלהן הוא הפרש של מעלה אחת ו – 41 דקות , האופק בעקרב. הירח של שתיהן גם הוא במזל עקרב. לאחת הירח ממוצב במעלה 29 מעלות 08 דקות בעקרב ולשנייה הירח במעלה 29 מעלות 12 דקות בעקרב.

על פניו שתי מפות זהות שהפרשי המעלות הקטן בין הירחים ובין קווי האופק יכולים להשפיע אולי רק על עיתוי האירועים בחייהן ( קידומים). אולם למעשה, כשפגשתי אותן למפגשי יעוץ, כל אחת בנפרד, פגשתי שתי נשים שונות.

 

twins1

 

כבר ממבט ראשון במפה האסטרולוגית, תשומת הלב מופנית לשמש במזל תאומים ואל מרס, שליט האופק, בבית 4 בדלי. מרס (שליט ראשי של עקרב) יושב בצמידות לראש דרקון על היתד של בית 4 ופותח את ציר דלי-אריה בבתים 4-10 להתבוננות מעמיקה. עצם היותו שליט האופק שיושב על היתד של בית 4 רומז על חשיבותו במפה. גם המולות בין הכוכבים המאכלסים את בית 1 (ירח, יופיטר, נפטון) לאלה המאכלסים את בית 7 (ונוס, סטורן, מרקורי) נראית אפילו מבחינה ויזואלית כמשמעותית במפה. המולות בין סטורן (בית 7) לירח ויופיטר (בית 1) מדוייקת בהפרש של כחצי מעלה.

האופק בעקרב עם הירח והיופיטר הנמצאים בבית 1 מספרים לנו סיפור של אישה שמלאה בשאלות כגון: מי אני, מה הזהות המינית שלי, מהם הרגשות שלי, איך אני משלבת רגשות בזהות שלי ואיך אני לא מאבדת את עצמי במרקם החיים. יש לה רצון עז לגילוי אמת מוחלטת ולכן מוכנה לשבור ולהרוס דברים שלא מסתדרים לה עם הכיוון לגילוי האמת. זה בשבילה כמו להשתחרר מסבל לא מוסבר הקיים בתוך תוכה. תהליך זה גם יכול להביא אותה למודעות גבוהה יותר כלפי עצמה במהלך השנים. ישנו כאן תהליך של היפרדות, פריצה לדרך חדשה. רצונות חדשים הקשורים לתובנות חדשות. הגשמת רצונות. סובייקטיביות חזקה. כעס מתוך תחושה של חוסר איזון וצדק בקיים, תחושת איום מהשונה – מהאחר/ת. לחימה/מאבק למען לגיטימיות הדרך החדשה שהיא מוצאת עם עצמה. קיים רצון להוכיח ולנצח. יש משהו בעייתי בירח עקרב כי הירח מחפש אמת, ומטבל את זה עם טוטאליות ריגשית ורוח קרבית. הרגשות אינם נעים על מי מנוחות והאישה הזו צריכה תמיד ללכת ולחפש במעמקים את התשובות שלא תמיד מצויות. ישנו פחד חזק מדחיה.  הביטחון שהיא צריכה על מנת להירגע  קשור בנאמנות, באהבה במובן העמוק של המילה. הצורך שלה הוא  בקביעות, במשהו שלא מתערער, ואילו ירח בעקרב דוחף לא מעט להתערערות. מכאן באים הפחדים מדחיה וממשברי אמון אפשריים. בנוסף למה שהירח מייצג במפה היופיטר בעקרב גורם לאחיזת יתר בדברים איתם היא מזדהה רגשית עד כדי אובססיביות. יופיטר ונפטון מעידים על הפוטנציאל הלא ממומש, על כל מה שמעבר לגבול הידוע והם לוקחים אותה לחיפוש, לניסיונות. האתגר שלה הוא להבין מה היא האמת, מבחינה אובייקטיבית ולא סובייקטיבית וכאן ישנו מאבק מתמשך בין המוחלט לבין הסובייקטיביות, מנקודת הזווית הראיה האישית.

היבט משתמע מסטליום זה בבית 1 הוא הקושי להיחשף. היא צריכה אמון מוחלט כדי להיפתח ולהיחשף בפני מישהו אחר. קשה לה לתת אמון בקלות בשל החשדנות שבה. היא כל הזמן שואלת מה מזוייף ומה באמת אמיתי והחשדנות הזו יכולה להעיב על מערכות היחסים שהיא יוצרת ועל האמון שקשה לה לתת באחרים.

מרס וראש דרקון נמצאים בצמידות במזל דלי על יתד בית 4. מיקומו מצביע על כך שמדובר בהיבט חזק מאוד שיכול להביא למאבקים וקשיים של מימוש הרצונות בחיים בכלל ובבית בפרט. יכול להצביע על קרירות מסויימת ביחס לאחרים, במיוחד בבית. אבל באותה מידה היא יכולה להיות קורבן ליחס כזה מהבית. ציר בתים 4-10 מלמדים על קשיים בבית מחד ועל פריצות דרך לעצמאות מאידך. גם הונוס בשור מבססת אצלה את הצורך במערכת יחסים שמשדרת צורך חזק של שלמות עם יסודות עמוקים בבניית האהבה האמיתית, כזו שיש בה בסיס יציב של אמון. אולם, הונוס הצמודה לסטרון שנמצאים במולות לסטליום בבית 1 (ירח יופיטר נפטון) מערערת את תחושת השייכות ומעלה על הפרק נושאים הקשורים בבית, יחס עם ההורים ובין ההורים ועיסוק חזק בתחושת הערך העצמי שלה. היבטים אלה מחזקים את הצורך שלה בבניית זוגיות משל עצמה. צורך שמשמעו לגעת במהות הזוגיות והקשר. מצד אחד זה נוסך בה בטחון ותחושת ערך עצמי אולם אם זה לא עובד טוב אזי הערך העצמי והביטחון נפגעים.

מרס צמוד לראש דרקון יכול גם לספר את סיפור הכעס, הקינאה ותחושת הנתק בקשר בין האחיות לפיה כל אחת רוצה להיות לבד "על הבמה". יש כאן מניע של כעס כתוצאה מהצורך לחלוק את המשאבים הכי אינטימיים של בית ואם [בית 4].

להלן אביא מדברי האחיות, כפי שנאמרו בעת שיחת הייעוץ שהתקיימה עם כל אחת מהן בנפרד. אתייחס למספר ממדים: 1. תפיסת העצמי; 2. בטחון עצמי ומיניות;  3. זוגיות;  4. קשר עם הורים;  5. תפיסת התאומות. כל אחת מהתאומות מתארת את פוטנציאל המפה , שנסקר לעיל, בדרכה שלה:

 

אחות 1 (נולדה ראשונה) אחות 2
תפיסת העצמי ונתינת אמון באחרים " בגלל שאני רואה אותה (את האמת) יש לי חתירה לאמת וזה בעייתי כי רוב האנשים לא רוצים לשמוע אותה.זה גם הולך עם חוסר סיפוק כי אני לא מוצאת את האמת….. לפעמים זה עושה בעיות אבל יש לי רמת מודעות גבוהה ואני מזהה את זה ולפעמים זה חזק ממני. אבל יש משהו שהוא כפתור של חשדנות ולשים כוונות רעות על הבן אדם. לפעמים באמת יש שדים….מצד אחד רוצה נינוחות אמון בטחון רגשי ומצד שני מתבדלת מפחדת ממה רוצים ממני. ""יש משקולת נורא גדולה שאני מרגישה שהיא תוקעת אותי ומביאה אותי למקומות סגורים וחשוכים ומצד שני יש בי משהו שמח ופתוח החוצה " ג: " אני עם המון כוח, מזעזעת ומחפשת אמת וזה מתוך חוסר אמון בחיים…… זו בריחה מהתמודדות ואני מחפשת כל הזמן מה לא בסדר. ואני גם מוצאת כל הזמן מה לא בסדר…… יש לי הרבה אומץ ונחישות. אבל גם הרבה חוסר שקט."" בקשרים עם אנשים כל הזמן יש לי חפירות ארכיאולוגיות שמצד אחד יש דואליות בלי ברקסים ולהתמסר להתמזג ולתת מעצמי ומצד שני עכבות של פחד, לא להאמין לאף אחד ותמיד התהליך הוא שכלי ולוגי למצוא למה לא לתת אמון. ואני תמיד גם צודקת. החיים מוכיחים לי שאני צודקת. בעובדות אני מגלה שמה שחשבתי זה אמת. יש לי יכולת אינטואיטיבית ושכלית שאני מגלה את היכולת שלי של לקרא את המפה להבין. לדעת. להיות צודקת. "  ….."אני מפחדת להיפגע. אני כל הזמן מאחורי הפחד הזה. זה משתק את החיים. אין קנה מידה. מה מזוייף מה אמיתי האם הוא לא מסדר אותי, משקר אותי …."" אני מנסה אנשים, בוחנת אותם במבחנים…זה יוצא ממני…. משהו לא נעים"
בטחון עצמי ומיניות "יש תמיד קטע שאני יודעת שאם כועסים ומשהו לא בסדר הוא נגמר"….למדתי עוד מהבית שכעס הוא דבר מפרק ואסור להביע אותו "….."בחזות שלי אני נתפסת רגועה אבל יש בי אותה סערה רגשית פנימית,  אבל אני מחזיקה אותה ושולטת בה ויש לי משהו רגוע שרוב האנשים לא רואים את הסערה שלי מבפנים. אני יודעת שיש המון אש. ולפעמים יש גלישות של הסערה החוצה ומביעה החוצה אותה". ….""….מבחינתי יש משהו של מצד אחד גדלתי בחוויה של חוסר בטחון של מה יהיה ואיך יהיה לי משהו בכלל, יש פחד תהומי מאי הצלחה. אבל בשנים האחרונות מאז שיש לי משפחה משלי יש לי היפרדות מהנרטיב הזה והבהירות. אני יותר יושבת טוב ואני שולטת במצב".

 

" הייתי גם עם גברים, ניסיתי אבל זה לא היה מספיק עוצמתי מבחינתי. הקשר שיש לי (עם אישה) טוב לי ומתמשך הרבה שנים…."

"אצלי הנשיות באה לידי ביטוי מגיל אפס. היא (הנשיות) מאוד בולטת. …..אני לא יודעת איך הצלחתי לשמור על הנשיות שלי. אבא שלי סופר שמרן ואמא שלי ההפך מנשית. והם ניסו לדכא את זה (את הנשיות) בבית. אבל למרות הבית אני נשית"."יצאנו עם בטחון עצמי מהבית מתחת לבלטות ……" 

 

 

 

 

 

 

"קשרים שיש לי בפער גילאים גדול  זה אישיו בחיים שלי. מאז שאני זוכרת את עצמי מילדות החברים של הורי, המורים, אלו היו קשרים יותר משמעותיים. גם ברומנטי האקס שלי גם בהפרש גדול ממני כמו הנוכחי.  יכול להיות שזה גורל שאני צריכה להיות עם אדם מבוגר יותר. משהו שאני לא יכולה לברוח ממנו כנראה. "

זוגיות " אני מרגישה שהזוגיות מניעה אותי" ….. "מלווה אותי פחד של התנתקות מהמקום ושאני חייבת זוגיות""קשר מניע אותי. זוגיות מניעה אותי. אבל העצמאות שלי מאוד חשובה. ויש פחד סמוי מהשתלטות עלי."יש רצון להתמסרות בזוגיות מול רצון לשמור על העצמאות ולא רוצה להתמסר עד הסוף. אבל אני גם לא יכולה להיות בלי זוגיות. זה צורך קיומי אצלי. נולדתי בזוגיות. …להיות בזוגיות הופכת אותי לשלם. זה מהותי לי. "

" וכל החווית בחיים שאני לבד בעולם והתלות בזוגיות של הורי, אני מאמינה שספגתי משם את כל המורכבות הזו ושמשפחה זה הכל. דבר מקודש. ……..גדלתי בחוויה של חוסר ביטחון ומה יהיה ואיך יהיה לי בכלל עבודה כסף אוטו ואיך עושים את זה בכלל, ואני חושבת שמאז שיש לי משפחה משלי יש לי היפרדות מהנרטיב הזה והדברים יותר ברורים לי קדימה. הכל אולי עלי אבל מבחינת בהירות זה יושב טוב יותר ואני שולטת במצב. "

"אני הולכת עם  תחושה של לבד מכולם שמלווה אותי כל החיים. התחושה של לבד ובמשך השנים ולמדתי להיות חברה של הלבד הזה והקטע ההשרדותי הזה בנה אותי והעמיד אותי על הרגליים"." גם איתו  (הגבר הנוכחי בחייה בפער גילאים גדול ביניהם), מתוך זה שזה מולד אצלי כל הזמן השכנועים האלה אולי לא? ועם עצמי אני אומרת שזה צריך להיגמר ומוצאת סיבות למה זה צריך להיגמר…., כי זו בריחה מהתמודדות ואני מחפשת מה לא בסדר. ואני גם מוצאת כל הזמן מה לא בסדר. אבל אני לא עזבתי את הקשר ואני שמחה. יום אחרי שאני חוצה את זה אני מבינה שלא טעיתי שנשארתי. "
מקומם של ההורים בחיים "אני דומה לאמא שלי והכי קרובה אליה…..יש לי קשר טוב עם אמא. אנו דומות…"" קשר עם אמא עושה אותי יותר שלמה"

" עם אבא שלי יש לי פחות תקשורת והכל דרך אמא שלי שהיא הדומיננטית"

" עם אמא אין חיבור עמוק. יש רק פנטזיה של מה הייתי רוצה שיהיה"" לא חוויתי את אבא בחיים שלי. כאילו שלא היה קיים. מצד אחד נוכח נפקד ומצד שני יותר מזה, משהו קר מאיים. לא מדבר, לא פונה לא מחייך. אין לו שום דעה עצמית עלי. לא מכיר אותי בכלל. הכל דרך המסננת של אמא שלי"
תפיסת התאומות " תאומות זו תחרות על אותם משאבים כל הזמן. על חברים, על אהבה. התחרותיות היתה חזקה שגרנו יחד בבית ההורים ובמיוחד עד הצבא ששם נפרדנו. היו שנים קשות במיוחד בגיל 15-17. אני זוכרת סיטואציות לא פשוטות." " אין מצב ביננו של אחיות צמד חמד. ישנה תהום גדולה ביננו עד כדי מתח. מצד שני ישנה אהבה קרבה ועומק גם אם לא בא לידי ביטוי. אנחנו זהות ביולוגית אבל קיימת שונות עמוקה בהוויה שלנו….. היא (האחות) צד חזק ולכן יצאה ראשונה ונתנה לי בעיטה כאילו רצתה להרוג אותי בבטן ".

 

ניתן ללמוד מדברי האחיות על השוני המהותי ביניהן למרות הממדים המשותפים שהן חולקות בהבטחה הנטאלית שמצויה במפת הלידה שלהן. הקשר ביניהן אינו משמעותי ואפילו מאופיין באיבה וקינאה. גם מערכת היחסים עם האם שונה באופן קיצוני בין שתי האחיות. אחת חוותה וחווה קשר חם ועמוק עם האם עד כדי הערצה והשנייה חוותה וחווה ניתוק וכעס כלפי האם שלטענתה דחתה אותה. אחות אחת בזוגיות מתמשכת ויציבה עם אישה ואחות שנייה במצבי זוגיות לא יציבים עם גברים מבוגרים ממנה. אחות אחת מדברת על המשפחתיות והזוגיות כגורם מדרבן להתפתחות ושינוי ואילו האחות השנייה מדברת על הנשיות שלה ומדגישה אותה ולא את הזוגיות דווקא.

אם נתבונן על המפה ונציב את בית 7 כאופק נמצא את ונוס החזקה במפה שמתארת את כל מערכת היחסים בחיים שלה ושעל פיה היא מודדת את הערך העצמי שלה. אם ניקח את הונוס בשור כבית ראשון הרי שאישה זו תעריך מאוד מצד אחד את הנשיות שלה ומאידך את החופש העצמאות תחושת הכוח והשאיפה לחוסר תלות באחר. תהליך ההיפרדות מאחרים כדי להיות עצמאית יכולה ליצור חוסר יציבות במערכות יחסים וזוגיות. מצב זה מאוד מאפיין במיוחד את אחות 2 כפי שבאו לידי ביטוי חזק בדבריה שאת חלקם הצגתי לעיל. לעומתה אחות 1 מדגישה יותר באישיותה ובמהותה את ערך המשפחה וקבלת האם כפי שתואר לעיל בהקשר של ירח בית ראשון בעקרב. הסטורן שנמצא בבית 7 יכול להעיד על מציאת הדרך הייחודית בזוגיות של אחות 1 , זוגיות יציבה עם אישה ואילו לגבי אחות 2 שהסטורן אולי מאפיין את הבית הראשון שלה (כבר אמרתי להסתכל על בית 7 כבית ראשון) הרי שכאן מדובר על חיפוש הדרך הנכונה באמצעות אנשים מבוגרים אליהם היא נמשכת. יכול גם לרמוז על הקושי בקשר עם ההורים והמשפחה. גם המשיכה שלה להוראה , סטורן, או כפי שהיא אמרה שאנשים משוכנעים שהכי טוב לה להיות מורה יכול להסביר את הרעיון של לראות את בית 7 שלה כאופק בשל היותה תאומה. גם ראש וזנב דרקון מאפיינים את השונות והמיקוד באישיות של כל אחת מהאחיות.

אצל אחות אחת ראש דרקון בדלי דומיננטי. אישה עם ביקורת פרודוקטיבית ובונה על החיים ועל נסיבות חייה. הבת שלה (נולדה מהפרייה) סובלת מקשיים נפשיים דבר המשפיע מאוד על חייה ועל איכותם.

האחות השנייה עם זנב דרקון באריה דומיננטי יותר ומכאן התחרות שהיא חשה כל חייה על מקומה בליבה של האם, מאבקי נבחרות עם האחות והתחושה הקשה שמלווה אותה שהאמא דוחה אותה. המקום של הבת שלה בחייה מאוד חשוב לה ומהווה מקור לגאווה. במהלך השיחה ביננו הרבתה לדבר על הבת ועל הקשר החזק שיש לה אליה. אפשר היה להתרשם שהיא רואה בבת שלה את מקור הסיפוק לחייה (זנב באריה) ויחד עם זאת קשה לה לחלוק את הקשר הזה עם האב של הילדה ממנו נפרדה.

לסיכום, לא ניתן במאמר קצר להביא ניתוח מלא ומפורט של שתי המפות עם שני סיפורי החיים,  אולם על פניו ניכר ממפת הלידה של האחיות שיש לקרא אותה פעמיים. פעם כאופק בעקרב, מפה שתאפיין את האחת ופעם כאופק בשור, מפה שתאפיין את השנייה. ראש דרקון בדלי שמאפיין את חיי האחות האחת וזנב דרקון באריה שמאפיין יותר את חיי האחות השנייה. עיקרון המולות בין שתי האחיות התאומות יכול להסביר את הדמיון והשוני ביניהן למרות הזהות במפת הלידה שלהן.

צופיה יועד