Deprecated: wpcf7_add_shortcode זה אותרה מאז Contact Form 7 גירסה 4.6! שימוש wpcf7_add_form_tag במקום. in /home/hermetic/public_html/urania.org.il/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/functions.php on line 351
כללים לניתוח בית בתוך מפה / מגי אדם | אוראניה אסטרולוגיה

הבית מופעל בראש וראשונה באמצעות הכוכב או הכוכבים היושבים בתוכו. כוכבים אלה יוצרים באדם תמונה פנימית מסויימת, אנרגיה מסויימת, אשר תוחצן ותתבטא לאחר מכן בפועל בחייו. לכל בית תחומי אחריות שהוגדרו מראש – המתבטאים דרך הכוכב או הכוכבים היושבים בו. בית בו יושבים ונוס ומרקורי, למשל, יתבטא בחיי האדם באופן תאומי-מאזנאי. הבית יושפע מתכונת האויר, החברתיות והתבונה אשר במרקורי-ונוס, וגם משהו מן האדמה, מן הכשרון של בתולה-שור העולה מהשילוב ביניהם.

תשומת לב מיוחדת יש לתת לבית בו נמצאת השמש. הבית בו נמצאת השמש מקבל תכונות של אריה, אך הוא גם הופך מהו בית? אין זה סוד. הכל יודעים כי בית מסמל זירת חיים מסויימת, תחום חיים מוגדר שכל אדם חייב בו. תחום זה נובע מהמניעים והרעיונות של המזל לו הוא שייך. בית מבטא באופן פעיל ומעשי את הנושאים של אותו מזל.

ישנם הבתים האישיים, הנגזרים ממזלות האש; הבתים החומריים, הנגזרים ממזלות האדמה; הבתים החברתיים, הנגזרים ממזלות האויר והבתים האפלים, הנגזרים ממזלות המים. מידע נוסף לגבי תפקיד הבית נוכל לקבל אם נזכור את ההתפתחות ההדרגתית של תכונתו מן הקרדינלי, דרך הפיקס אל המשתנה. הקרדינלי יוצר תשתית, עוסק בתהליכים ונושאים בהתהוות, הפיקס קשור בייצוב וארגון נושאי היסוד ומציאת הביטוי המקורי שלהם. והמשתנה מביא את הביטוי המעודן והמושלם של היסוד ועוסק בשכלול והפצה.

כיצד עובד הבית?

להיות מרכזי וחשוב בחיי האדם. הנושאים של אותו בית יעזרו להגשמה והביטוי הייחודי של האדם בעולם.

הכוכב/כוכבים הנמצאים בבית יספרו במה מתבטאים הכשרונות של בית 2, נניח, או מהי איכות הערכים האישיים של האדם או מה טמון בו מלידתו. כוכבים הנמצאים בבית 1 יספרו איך אדם דוחף את עצמו ומפלס לעצמו מקום, ואילו כוכבים בבית 5 יספרו על רצון ויצירתיות או יתנו פרטים הקשורים בילדיו. בית 7 יספר על אופי בן/בת הזוג והיחסים עימהם, 9 על פילוסופיית החיים והאמונה שלו, 10 על היעדים ו-4 על המשפחה והיכולת האינטימית. הכוכבים בבתים הם הכלים באמצעותם אדם מתמודד עם תחומי הבית בחייו ומבטא אותם בפועל.

את הכוכבים שבבית יש לשקלל עם השליט או השליטים הטבעיים של הבית, אשר ביחד יתנו את הביטוי הישיר והברור של הבית. מידע נוסף, עקיף, חבוי יותר, ניתן יהיה לקבל ממיקום השליט המסויים של הבית באותה מפה, כפי שנראה בהמשך.

הנה כי כן, ניתוח בית במפה הוא שקלול של שלושה דברים:

  • הכוכבים הנמצאים באותו בית
  • שליטו הטבעי של הבית
  • מיקום שליטו המסויים באותה המפה

 הכוכבים הממוקמים בבית

מה שמפעיל את הבית בראש וראשונה הם הכוכב או הכוכבים היושבים בתוכו. הם הנותנים לבית את הצבע המיוחד לו. כך למשל כל בית בו נמצא יופיטר יהפוך לבית קשתי (וקצת דגי). אם נניח יופיטר נמצא בבית 2 הרי שאדם הביא עימו מלידה ידע ואמונה, הוא נוטה להתפרנס מנושאים הקשורים בלימודים, ספרים, טבע וכל נושא קשתי, הערכים האישיים שלו ישאו אופי יופיטרי.

זה מתחיל להיות מרתק יותר, מסובך יותר אך גם מדוייק יותר כאשר יש מספר כוכבים בבית. אם למשל גם הירח יושב בבית 2, ביחד עם יופיטר, הדבר אומר שהאדם מתייחס לכסף באופן חופשי אך גם באופן רגשי. יהיה נדיב ביחסו לכסף ונותן בקלות. זקוק לעבודה עם משמעות רחבה, אך גם כזו שתיגע בליבו. אפשרות נוספת היא שהאדם עם ירח ויופיטר בבית 2 יוכל לעבוד בחו"ל בתחומים ירחיים, כמו למשל לטפל או ללמד ילדים במרחקים – או להיפך – יוכל לעבוד בבית בתחומים של יופיטר, נניח לכתוב ספרים או ללמד בביתו. או שאולי עבודתו נעשית אמנם בבית, אך היא קשורה בטיפול בחי או בטבע. ניתן לנסות כל שילוב ירח-יופיטר שתרצו, אבל עליו להיות כזה התואם את מכלול המפה.

דוגמא אחרת:

מרקורי, נניח, ממוקם בבית 7. כיצד ישפיע הדבר על קשריו הזוגיים של האדם? אפשר והוא נמשך לפרטנרים צעירים בגילם, או אולי יש לו פעמיים נישואין בחייו, או נישואי שכנים, או שני אחים הנשואים לשתי אחיות. כל ביטוי תאומי שהוא. אבל אם גם ונוס ממוקמת באותו בית שביעי, זה יוסיף לקשריו נטייה רומנטית ברורה, או שיהיה לו רצון לכתוב בנושאים של אהבה וזוגיות או אמנות וחברה.

אם כן, ריבוי כוכבים בבית דורש ליצור סינטזה מורכבת יותר על מנת להבין כיצד מתפקד תחום החיים של אותו הבית. מצד שני, עצם ההשקה בין מספר כוכבים מחזק דברים מסויימים בעודו מדלל או מעלים דברים אחרים. כך ניתן להגיע לדיוק גבוה יותר מאשר עם כוכב יחיד. מספר כוכבים בבית נותנים לו צבע מגוון יותר, אך גם מוגדר ומדוייק יותר.

השליט הטבעי של הבית

הגורם הבא שיש להתחשב בו בעת ניתוח בית הוא השליט הטבעי של אותו בית. הביטוי "השליט הטבעי" מתכוון ליופיטר עבור 9, מרקורי עבור 3, שבתאי עבור 10, כירון עבור 6 וכן הלאה. השליט הטבעי של הבית מנסה למלא את שליחותו של הבית תמיד ובכל מקום בו יימצא. ונוס, למשל, שהיא השליטה הטבעית של מאזניים, היא שגרירת מאזניים ו-7 ותנסה להגשים את שליחותו של בית 7 בכל מקום בו תימצא במפה. לכן כל ניתוח של בית 7 יהיה שקלול של הכוכב/כוכבים הנמצאים בו – ביחד עם הקונסטלציה המיוחדת לוֶנוס באותה המפה.

כלומר, בכל פעם שאנו מנסים להבין את דרך הבחירה או הטעם של אותו אדם, את הדעות שלו או את מערכות היחסים שלו – אנו מתבוננים בכוכב/כוכבים שאולי נמצאים בבית 7, ומשקללים את מה שהם אומרים ביחד עם אופייה המיוחד של ונוס באותה מפה. בוחנים איזה מזל נתן לוֶנוס את צבעו, איך משפיע עליה הבית בו היא יושבת, האם יש לה צמידויות או זויות חשובות עם כוכבים אחרים. על ידי שקלול של ונוס עם הכוכבים היושבים בבית 7 – מקבלים את הביטוי המיוחד לאדם בכל הנושאים השונים הקשורים בבית 7.

הכוכבים הנמצאים בבית, בשילוב שליטו הטבעי של הבית נותנים את הסיפור הברור והישיר לגבי דרך הפעולה של אותו הבית.

המזל בו נפתח הבית – האם יש לקחת אותו בחשבון?

לא. ממש לא. למזל עצמו בו נפתח הבית אין שום משמעות שהיא מיוחדת לאותה מפה. המזל בו נפתח הבית הוא חלק אינטגרלי מתכונתו הקבועה של כל מזל שהוא, ולכן לא ייתן לנו שום מידע ספציפי לגבי המפה שבידינו. כלומר, טלה הוא טלה משום שתמיד יש לו את מאזניים ממול ואת גדי למעלה, וקשת הוא קשת משום שתמיד יש לו דגים ב-4 ותאומים ב-7, ובתולה היא בתולה משום שתמיד יש לה עקרב ב-3 וגדי ב-5, וכך כולם. למזל שבו נפתח הבית אין שום משמעות התורמת משהו לניתוח של הבית עצמו.

אבל למקום בו נמצא שליטו של אותו המזל יש משמעות מעניינת, כפי שנראה מיד.

מיקום השליט המסויים של הבית באותה מפה

השליט המסויים של הבית שונה מהשליט הטבעי. שליט של בית במפה מסויימת יהיה הכוכב השולט על המזל בו נפתח הבית. נקודת הפתיחה של הבית – הקאספ – היא הקובעת. המזל בו עובר הקאספ של הבית. שימו לב: אפילו נפתח הבית במעלה 29 של המזל ויתר הבית כבר נמצא במזל הבא – שליטו של המזל הפותח הוא השליט המסויים של אותו בית.

אם למשל האופק במפה שבידינו עובר בסרטן, בכל מעלה שהיא, הרי ששליט בית 1 יהיה הירח. שליטת בית 2 תהיה בדרך כלל השמש, שליט בית 3 כירון, שליט בית 4 ונוס, וכך הלאה, עד בית 12, ששליטו באותה מפה יהיה מרקורי. זאת משום שבדרך כלל מפה שהאופק שלה הוא בסרטן, בית 12 שלה נפתח בתאומים. (לא תמיד, לעיתים זה משתנה). כדי לזהות את שליט/שליטי הבית עלינו להתבונן ולראות באיזה מזל עובר הקאספ (המעלה הפותחת) של אותו הבית.

מה עניינו של שליט הבית? כיצד מנתחים אותו?

שליט מסויים זה מרמז על התנאים המאפשרים את עבודת הבית. מתאר מה מושך בחוטים, מה מפעיל את הבית מרחוק. במקרה הזה אופי השליט אינו חשוב – המיקום שלו הוא שחשוב. האופי של המזל והבית בהם יושב אותו שליט X יספר מהם התנאים המפעילים מרחוק את הבית הנשלט. הכוכב עצמו אינו מעלה ואינו מוריד. אבל המזל והבית שהוא ממוקם בהם, הם המושכים בחוטים, הם שיספרו את הסיפור שמאחורי הסיפור. הם שיספרו מה מאפשר את עבודת הבית.

עניין זה של שליט הקאספ הוא קצת מורכב לתלמיד מתחיל, ואפשר להניח לו בתחילת הדרך. אלא שעם הזמן לומדים להכירו ולקבל באמצעותו עוד מידע חבוי. מה שחשוב הוא קודם כל להתאמן היטב על שקלול הכוכב/כוכבים הנמצאים בבית. לאחר מכן, איך לשלב אותם עם השליט הטבעי של הבית. רק לאחר מכן להוסיף את הסיפור שמאחורי הקלעים, הנובע מהמיקום של אותו שליט מסויים.

הנה דוגמא:

במפה מסויימת בית 3 נפתח בטלה. לפיכך מרס הופך להיות השליט של בית 3 באותה מפה – והוא יושב שם במזל בתולה ובבית 8. אם ניקח את הנושא של סביבת מגורים, למשל, שהוא אחד מהתחומים עליהם אחראי בית 3, אחת האפשרויות היא שאדם זה יגור בבית מצוייד שקיבל בירושה, שגם מצוי אולי בסמוך למקום עבודתו, או אפילו נמצא בסמוך למנזר, אם תרצו. לימודים שייכים אף הם לבית 3. ייתכן מאד שאדם זה ימצא עצמו עוסק במחקר, משום שמחקר קשור בשילוב בתולה-8. מכיוון שאדם שבית 3 שלו נפתח בטלה הוא בדרך כלל דלי באופק, יש להניח שיהיה זה מחקר מדעי או כל הקשור בתחום העניין המיוחד לאותו אדם. לא שהאדם בחר בכך, אלא שתנאים מסויימים בחייו הובילו אותו לעסוק באותו מחקר.

הנה כי כן, מה שמשך בחוטים ועזר לבית 3 באותה המפה לעשות את עבודתו הם רעיונות שונים הקשורים בבתולה-8.

נשמע מסובך, נכון. אבל עם הזמן זה הופך להיות חלק טבעי וזורם בנו בכל ניתוח של מפה. מה שחשוב הוא לא להוסיף גורמים מיותרים, היוצרים בליל סמיך של מידע לא מועיל ומרחיקים מן הדיוק. ובעיקר, לא להוסיף לבית שלוש תכונות של מרס או טלה – אלה אינן רלוונטיות פה, אבל להיצמד לנושאי בתולה-8. (מרס יהיה רלוונטי לניתוח רק במידה והוא עצמו יושב בבית 3, לא אם הוא שליט הבית.)

כאמור לעיל, העובדה שדלי במקורו בנוי כך שבית 3 שלו נפתח בטלה מסבירה את חריפות השכל והאומץ המחשבתי שיש לכל דלי באשר הוא. בית 3 טלה הוא חלק מההבנה של ארכיטיפ דלי, תמיד ובכל מקום. אבל אין זה מוסיף לנו שום מידע המיוחד לאותה מפה.

ואם אין כוכבים בבית – מה קורה אז?

כשאין כוכבים בבית תחום החיים של אותו בית תופס פחות מרכזיות בחיי האדם. אולם הבית עדיין עובד – באמצעות שליטו הטבעי. הרי גם אם אין לאדם כוכבים בבית 3 עדיין הוא חושב ומדבר, נוהג במכונית, עובר דירות מידי פעם, לומד בבית-ספר ויש לו אחים ושכנים – משום שיש לו מרקורי איפשהו במפה (ואולי גם כוכבים בתאומים). וגם אם אין לאדם כוכבים בבית 10 עדיין עליו לעמוד בלחצים, להציב יעדים ולהתמודד עם הקארמה שלו, משום שיש לו את סאטורן במקום כלשהו במפה. באין כוכבים בבית הנושאים של הבית יתבטאו דרך שליטיו הטבעיים, ראשיים ומשניים.

נסכם:

כוכב/כוכבים היושבים בבית מעלים את חשיבותו של אותו בית בחיי האדם, כאשר חשיבות מיוחדת יש לתת לבית של השמש. האופי של הכוכב או הכוכבים הנמצאים בבית מתאר בצורה ישירה, מדוייקת וברורה כיצד אותו בית מתפקד בחייו של האדם.

את כל אלה יש לשקלל עם השליט הטבעי של אותו בית. הכוכבים בבית בשילוב השליטים הטבעיים מספרים לנו את הסיפור הגלוי והישיר הקשור באותו הבית.

המקום בו יושב השליט המסויים של אותו בית באותה מפה יוסיף לנו מידע עקיף לגבי אופן עבודתו של הבית. מהם התנאים המאפשרים את עבודת הבית. המושג "שליט מסויים" מתכוון לשליט המזל שבו נפתח הבית באותה המפה. המיקום הוא החשוב, לא אופי השליט עצמו. תכונות המזל והבית בהם יושב אותו שליט איקס – מהן נובע הכוח שמאחורי הקלעים. מיקום זה, מזל ובית אלה, מספרים את הסיפור שמאחורי הסיפור הקשור באותו הבית.

 מתוך "לומדים אסטרולוגיה" מהדורה שנייה, כרך ראשון, פרק 10  

 

מגי אדם