קטעים מתוך הספר "האסטרולוגיה של הזוגיות"  / מאת אביה בנימין ואסתי לב

בעיות במערכות יחסים נוגעות לכל אדם, ומהוות את הנושא העיקרי הנדון בייעוץ אסטרולוגי. ניתן לחלק את מערכות היחסים למספר קבוצות:

1) מערכות יחסים שהן גורליות: הורים, אחים, דודים, דודות, לרבות כל קשרי המשפחה למיניהם עליהם אין לנו שליטה ולגביהם אין לנו יכולת בחירה.

 2) מערכות יחסים הכרחיות הנכפות עלינו באופן מקרי או ע"י הנסיבות: יחסי עובד – מעביד, יחסים עם הבנקאי, בעל הבית, הקופאית בסופרמרקט, יחסי תלמיד – מורה או יחסי שכנות.

 3) יחסים הנובעים מתוך בחירה חופשית: יחסי קירבה בין אוהבים, בני זוג, שותפויות לרבות יחסי חברות מכל הסוגים.

 השלב הראשון בניתוח מערכות יחסים

בניתוח מערכת יחסים בין שני בני אדם, יש לבחון בראש וראשונה את יכולתו של הפרט לתפקד במערכות יחסים. חשוב להבין מתוך מפות הלידה את הצרכים האמיתיים של כל אחד מהשותפים לקשר. במילים אחרות, לפני שמשתמשים בטכניקה כלשהי להשוואת מפות, יש לבחון את מפות הלידה האישיות, ובאמצעותן לבדוק את הצרכים הבסיסיים של כל אחד מהשותפים ואת יכולתו ליצור יחסי קירבה רגשית, מינית או אינטלקטואלית.

 יש להדגיש, כי מפת הלידה האישית מתארת פוטנציאל של מערכות יחסים.

 1. יש לבחון באופן כללי את מפת הלידה של כל אחד מבני הזוג, ולהבין מהו המסר שמתקבל מכל אחת מהמפות:

     א. נתמקד בצרכים הבסיסיים של כל אחד, שאיפותיו ונטיותיו.

     ב. נברר מהי האנרגיה המודגשת בכל מפה – באמצעות מזל מודגש, פלנטה מודגשת, מבנה משמעותי.

     ג. נבחן את היסודות והאיכויות – ונברר לעצמנו איזה יסוד מודגש? או איזו איכות מודגשת? איזה יסוד חסר? או איזו איכות חסרה?

     ד. נלמד על יכולת התפקוד ועל הציפיות שיש לכל אחד במערכות יחסים זוגיות – באמצעות בחינה יותר עמוקה של בתים 1, 5, 7, 8 . בדיקת שמש,  ירח, ונוס ומרס והאספקטים הנוצרים עמם.

    ה. נבדוק את המעברים והקידומים בתקופה הנדונה – אשר יוכלו להצביע על התפתחויות חשובות בהן יתנסה האדם בעת מעורבותו במערכת יחסים  מסוימת, עם שימת דגש על הבתים הרלוונטיים למערכות יחסים, לשמש, ירח, ונוס ומרס.

באמצעות הניתוח האישי התקבל המסר שכל מפה משדרת, מה הם הצרכים שיש לכל אחד ומהן ציפיותיו ממערכות יחסים. יש חשיבות רבה לבדיקת כל מפה לגופה, כדי שנוכל להשיב על שאלות כמו: מיהו האדם הזה? מה הוא רוצה? למה הוא זקוק? ממה הוא פוחד? עד כמה הוא יצרי? וכד'. בדיקה כזו מאפשרת לנו לקבל פרספקטיבה רחבה יותר על תפקודו במערכות יחסים.

  2. יש לברר את מידת ההתאמה בגישה לחיים שיש לכל אחד מבני הזוג, באמצעות תכונות דומות או תכונות מנוגדות, על-ידי מציאת סוג האנרגיה המודגשת במפה, בתים מתואמים ויסודות מתואמים.

  3. יש לבדוק מהי  מידת ההתאמה בין שתי המפות  ביחס למעברים וקידומים בתקופה הנדונה.

נציין לעצמנו פלנטות הנמצאות באותן המעלות. יש לצפות שתהיה להם התנסות משותפת באותה תקופה בחיים, מאחר שהם יחוו מעברים לאותן פלנטות בו זמנית.

לדוגמא: לא' מרס ב- 10 טלה, ולבן הזוג ונוס ב- 10 גדי. מעבר של אורנוס במזל קרדינאלי במעלה ה- 10 יפעיל את שתי המפות באותו זמן, ויכניס אלמנטים אוראניים לחיי הרגש והמין של שני בני הזוג.

רק לאחר בדיקה מעמיקה של מפות הלידה האישיות, ומתוך הבנת הצרכים והרצונות של כל אחד מהשותפים בקשר, אפשר לפנות לטכניקות ההשוואה השונות. במאמר זה מוצגת השיטה המקובלת, ומבחינתי גם המועדפת שיטת הצלבת מפות.

השוואת/הצלבת מפות  –  SYNASTRY

בשלב השני בודקים באמצעות שיטת השוואת/הצלבת מפות – מהי הדינאמיקה הנוצרת בין שני אנשים.

Synastry זו השיטה הידועה והמקובלת ביותר לניתוח מערכות יחסים. מקור המלה יווני, ופירושו: Syn – ביחד, Stras – כוכבים, ומשמעותו: ביחד, בעזרת הכוכבים. שיטה זו בודקת כיצד שדות אנרגיה של שני אנשים מגיבים זה לזה. הטכניקה העומדת בבסיס השיטה היא: הצבת הורוסקופ אחד בתוך השני ובדיקת הקשרים הנוצרים בין השניים.

 באמצעות השוואת מפות ניתן לראות את ההשפעה ההדדית שיש לשני אנשים זה על זו. היטיב לתאר זאת קרל יונג: "הפגישה של שתי אישיויות דומה למגעם של שני חומרים כימיים: במקרה שיש תגובה, שניהם משתנים".

יש לציין, שלא זו בלבד שמערכת היחסים משפיעה על שינוי האישיות – אלא מפגש בין שני אנשים יוצר ישות חדשה שלישית – מערכת היחסים שלהם. על כן, לכל קשר זוגי מימד בלתי נראה – המימד השלישי – הזוגיות. באמצעות ה – Synastry  ניתן לעמוד על אופיו של אותו מימד, על אופייה של מערכת היחסים.

לדוגמה: לאסף יש משיכה לנשים דינאמיות וטמפרמנטיות. יש לו שתי ידידות – דליה ורונית. שתיהן עצמאיות ומלאות אנרגיה. אך בעוד שעם דליה הוא מרגיש צורך לצאת ולבלות, להשתולל ולהשתטות, הרי עם רונית הוא מעדיף לנהל שיחות נפש. זהו אותו מימד בלתי נראה שהוזכר לעיל. למרות שלכאורה, לשתי הנשים אישיות דומה – אופי מערכת היחסים שונה, איכות הקשר שונה.

 חשוב להדגיש ששום שיטה של השוואת מפות לא תוכל לומר לאדם בצורה חד משמעית אם מערכת יחסים כלשהי תתקיים, או האם יהא זה כדאי לאדם מסוים להיכנס למערכת יחסים מסוימת. בדיקת מפות הלידה של שני אנשים באמצעות שיטת ה – Synastry יכולה רק לרמוז מדוע נוצרה מערכת יחסים מסוימת, ומהי הדינאמיקה הפועלת בתוכה.

הבנה טובה יותר של דפוסי התנהגות חוזרים ונשנים במערכת יחסים יכולה להציע דרכים לשיפור הקשר. כאשר מאתרים דפוס התנהגות חיובי, יש להצביע על דרכים למקסם אותו. וכאשר מאתרים דפוס התנהגות בעייתי, יש להצביע על דרכים להטות אותו לאפיקים מועילים יותר.

הערה: יש להתחשב בגילם של המעורבים במערכת היחסים ובמינם ולהסיק מסקנות בהתאם.

 הקושי העיקרי לעוסקים באסטרולוגיה בכלל ולאסטרולוגים המנתחים יחסי אנוש בפרט, נגרם לעתים, בשל שימת דגש מיותר על הפרטים ללא יכולת לראות את המכלול. השוואת מפות הינה נושא מסובך, דרכו משתקפת הדינאמיקה המתרחשת בין שני אנשים. אכן, הפרטים מרובים, ויש להתייחס למרביתם – אך אסור לשכוח את המטרה העיקרית – בני האדם שמאחורי המפות והבנת מערכת היחסים שמאחורי ההיבטים ההדדיים.

 כלל ראשון: אל תכנסו למלאכת הניתוח בבת אחת. נסו להרגיש את המפות, נסו לקלוט את מה שהן משדרות. התבוננו שוב במפות, התייחסו לנתונים, הרגישו אותם. אל תהססו להניח אותן בצד, כאשר האינפורמציה המרובה מעייפת אתכם. חזרו לטפל בהן כשתהיו מוכנים לכך. הזמן נטו שיהיה מוקדש לעבודתכם יהיה תמיד שונה מהזמן ברוטו העומד לרשותכם, שכן ישנה חשיבות רבה לזמן הביניים המוקדש להתבוננות, לקליטה, להרגשה…

 כלל שני: ניתוח אסטרולוגי ניתן לערוך בכמה רמות. עליכם להתאים את מידת עומקו של הניתוח למידותיכם, ולהרגיש בנוח גם אם אתם עדיין נמצאים ברמה של מתחילים. אם השלב בו אתם נמצאים הוא כזה, שמונחים פסיכולוגיים עדיין לא נאמרים על ידכם בטבעיות, השתמשו בשפה פשוטה יותר. אך חשוב שהניתוח האסטרולוגי אותו אתם עורכים יהיה כן ואמין. עם הזמן, ככל שהידע האסטרולוגי והפסיכולוגי יהיה רב יותר והמיומנות במקצוע האסטרולוגיה תהיה טובה יותר, תוכלו להיכנס לרבדים עמוקים יותר.

 כלל שלישי: לאסטרולוגים שאינם מנוסים במלאכת השוואת מפות, כדאי להכיר את הדרך השיטתית שתכסה בצורה היסודית והטובה ביותר את כל הגורמים. כדאי לתכנן את העבודה, ללכת צעד אחר צעד ולהתייחס בשיטתיות לכל הנתונים. יש לרשום ראשי פרקים ולדבוק בהם. לאסטרולוגים המנוסים יותר, לא תמיד כדאי להתחיל בהשוואת המפות באותם הצעדים. רצוי לתכנן את העבודה בכל פעם מחדש בהתאם למקרה, ולהשאיר מקום לאלתורים במסגרת העבודה.

 יש המון דברים לבדוק, אז תכלס' מה עושים?

בשלב הראשון יש לבדוק את מידת התאום בין בני הזוג מבחינת היסודות והאיכויות.

השלב השני יש לבדוק כיצד משתלבות מפות הלידה זו בזו. כלומר אילו היבטים נוצרים בין פלנטות ממפה א' לפלנטות ממפה ב'.

ניתוח ההיבטים ההדדיים הנוצרים בין פלנטות של האחד לבין פלנטות של השני:

בדקו את מספר הקשרים הנוצרים בין שתי המפות, את מידת הדיוק שלהם ואת אופיים. זכרו – ככל שהדיוק רב יותר, כן חזקה השפעת ההיבט ובזמן המעברים הם יושפעו בו זמנית. ניתוח ההיבטים ההדדיים יתאר היכן הזוגיות מתנהלת בנינוחות ובהרמוניה, והיכן נקודות המתח והתורפה. עם זאת, לעיתים תוכלו לאתר דפוסי התנהגות גם עם טווח סטייה גדול יותר.

 אל תתנו לעבודה הטכנית המרובה עדיפות על פני התחושה שאתם עובדים עם מפות שמאחוריהן בני אדם. התייחסו לזוג שלפניכם לפני שאתם נכנסים לפרטים המרובים המרכיבים את מלאכת ההשוואה.

 בחנו את מידת התאום של המרכיבים העיקריים – שמש, ירח ואופק. ראשית, התרכזו בשמשות:

א. בדקו האם השמשות מתואמות או שאינן מתואמות – על פי המזל בו הן נמצאות. בדקו את הזויות הנוצרות בין השמש של האחד לזו של חברו.

ב. בדקו את ההיבטים ההדדיים הנוצרים בין השמש של האחד לבין הירח של השני.

ג. בדקו את השפעת השמש של כל אחד מבני הזוג על הפלנטות של חברו, ואילו היבטים הדדיים נוצרים ביניהם.

ד. בדקו את ההשפעה הירחית – בחנו את הירחים: מה מידת התאום ביניהם? אילו היבטים נוצרים בין הירחים של בני הזוג.

ה. בדקו את כל ההיבטים ההדדיים של הירחים עם הפלנטות של בן הזוג.

ו. בדקו את השפעת האופק באותה דרך (בתנאי ששעת הלידה מדויקת).

ז. בדקו את הפלנטה הבאה הנראית חשובה במפותיהם של בני הזוג.

ח. בדקו את ונוס – ונוס, ונוס – מרס, מרס – מרס, בהיבטים הדדיים.

ט. את מרקורי יש לבדוק באותו אופן.

י. בדקו את מידת ההשפעה של הפלנטות הכבדות.

 בדיקת אזורי ה"אירוח"

בדקו באילו בתים של מפת לידה אחת מתארחות פלנטות ממפת לידה שנייה. בדיקה זו תתאר אילו תחומי חיים של האחד יושפעו על-ידי רעהו. ההשפעה תהיה בהתאם לאופי הפלנטה המתארחת. בדקו איזה בית מארח פלנטות רבות.

 ניתוח והערכת הממצאים שקבלנו בשלבים קודמים

קבלת התמונה השלמה המתקבלת מהפאזל רב החלקים שהרכבנו. אל תמהרו להסיק מסקנות. חזרו והרגישו את הנתונים שקבלתם, ואז נסו להעריך:

  א. מה מידת התאום בין בני הזוג מבחינת היסודות והאיכויות.

  ב. מה מידת התאום בהתנהגות היומיומית ובהרגלים של בני הזוג.

  ג. מהי היכולת לספק מסגרת והמשכיות לקשר הזוגי. מה מידת הרצון לאחריות הדדית, עד כמה יציב הקשר.

  ד. היכן מונחים הקונפליקטים.

  ה. מה מידת היכולת של בני הזוג ליצור תקשורת, באיזה אופן תתבטא התקשורת ביניהם.

  ו. מהי מידת ההתאמה המינית בין בני הזוג, כיצד תתבטא המיניות. מה מידת המשיכה ביניהם, עד כמה יציב הקשר.

  ז. מה מידת ההנאה שיש לבני הזוג זה מזו. עד כמה הם מסוגלים לצחוק ביחד.

לכל אחד מהנושאים הללו אינדיקציות אסטרולוגיות ייחודיות. כדאי להתייחס לכל נושא כראש פרק.

  הערה חשובה: עליכם להעריך מתוך ניתוח מפות הלידה האישיות, מה הם התחומים החשובים ביותר לכל אחד מהמעורבים, ולתת חשיבות מיוחדת לבדיקת טיב אותם עניינים במערכת הזוגית.

לדוגמא: לליאור יסוד אויר מודגש, בתים 3 ו – 9 וכן עניינים מרקוריאליים דומיננטיים במפת לידתו. חשוב יהיה בראש וראשונה לבדוק את אופי התקשורת שלו עם בן/בת-זוגו, שכן קונפליקטים בתחום זה עלולים להיות לרועץ בקשר הזוגי.

 אצל ניצן מודגשת המיניות במפת לידתו: עקרב חזק, ונוס ומרס דומיננטיים, בית 8 מודגש וכו'. חשוב בראש וראשונה לבדוק את הקשר המיני עם בן/בת הזוג, שכן, תאום מיני יכול לגשר במקרה הזה על חוסר תאום אינטלקטואלי. אולם חוסר תאום מיני עלול להיות קריטי להמשך מערכת היחסים שלהם.

אביה בנימין

אסטרולוגית ב לאתר של אביה
אביה בנימין- אסטרולוגית בכירהD.F Astrol Sבעלת תואר בוגר (1989), ודיפלומה - 1993 מטעם הפקולטה ללימודי אסטרולוגיה בלונדון.עוסקת באסטרולוגיה כיועצת וכמורה משנת 1980. ממחברות הספר "האסטרולוגיה של הזוגיות" אשר יצא לאור ב- 1996. בעלת ניסיון של כ-30 שנה כמרצה במוסדות וארגונים דוגמת לשכת רואי החשבון ומבקר המדינה, וכן במסגרת סדנאות פרטיות. כותבת במגזינים ובאתרי אינטרנט. ממאי 2010 חברה ב"ארגון המאמנים בישראל". מיישמת את שיטת האסטרו-קואצ'ינג שפיתחה. מנהלת את מרכז העצמה אישית ואסטרולוגיה יישומית ברמת השרון שד' ויצמן 6 המרכז מספק מגוון רחב של שירותים במגוון תחומי אסטרולוגיה: ייעוץ אישי, זוגי, משפחתי, עסקי, בכוונה מקצועית, קורסים והרצאות. הקורסים מוכרים על ידי משרד החינוך למורים בשנת שבתון.

מאמרים אחרונים של אביה בנימין (ראה הכל)