מאת גלי ליבנה

דבורה מבצרי וייל עוסקת באסטרולוגיה שנים רבות. היא החלה את לימודיה בישראל ולאחר מכן עברה לגור בארה"ב, שם ביססה את עצמה כאסטרולוגית ופסיכותרפיסטית. בנוסף לקליניקה פרטית מצליחה באיזור לוס אנג'לס, היא גם פעילה מאוד מבחינה אסטרולוגית, ועושה ככל יכולתה כדי לקדם את האסטרולוגיה. פעילויותיה בתחום הן גם ברמה המקצועית, בקידום ארגונים אסטרולוגים והעלאת הרמה המקצועית של אסטרולוגים מקצועיים וגם בהפצת הידע האסטרולוגי לקהל הרחב. דבורה כתבה מאמרים רבים והרצתה בפני הקהל הרחב, כדי לחשוף את הידע האסטרולוגי כמיטב יכולתה.

לאחר שהות ארוכה בארה"ב דבורה חוזרת להתגורר בארץ, בתקווה שתוכל לחלוק איתנו מהידע והנסיון המקצועי שלה בתחום. דבורה גם משתתפת כמדריכה  בכנס שנתי של OPA  שיתקיים במרץ 2013 בדרום קרולינה בארה"ב. בכנס 10 מסלולים שונים, ביניהם מסלול הסמכה מטעם האירגון. בכנס בארה"ב דבורה תעביר סדנא של שלושה ימים על אותו נושא עליו היא תרצה גם בכנס האסטרולוגיה הקרוב בארץ, שיתקיים ב- 1 בדצמבר 2012, במסלול המתקדמים, על מערכות יחסים והאתגרים שלהן כפי שנראים במפת הלידה. לקראת הכנס הצגתי בפניה מספר שאלות כדי שהקהל הישראלי יוכל להכיר אותה ולגלות את האישה המקסימה ושופעת הידע שאני הכרתי.

ספרי לנו כיצד התחלת את דרכך באסטרולוגיה ומתי הבנת שהאסטרולוגיה היא תחום שאת רוצה לעסוק בו?

גיליתי את האסטרולוגיה ב-1974. התחלתי סדרת קורסים אצל אביבה סטן והפכתי ל"מכורה" לנושא. למדתי אצל כל מורה אפשרי באזור תל אביב וחיפה ואפשר לומר שממש הייתי באמוק. בתחילת דרכי עשיתי מפות לאנשים רק כתחביב והייתי ממש שיכורה מהידע והאינפורמציה שגיליתי במפה. לא עשיתי חשבון מה לומר ומה לא לומר לאנשים. חזיתי דברים שקרו, ותארתי לאנשים מצבים וארועים שהשאירו אותי ואותם פעורי פה.בשני מקרים ממש נבהלתי מעצמי, דבר שגרם לי להתרחק מהאסטרולוגיה לכמה שנים. הבנתי שיש בידי מידע שאין לי שמץ של מושג איך להעבירו לבעל המפה בצורה אחראית. הגם שעשיתי הפסקה בקריאת מפות, המשכתי  לקרוא ולאסוף ספרי אסטרולוגיה בשקדנות ובמרץ.

מהו תחום ההתמחות שלך באסטרולוגיה וכיצד את מיישמת את זה בעבודתך עם הלקוחות והמטופלים?

 ב1988 עברתי לגור בארצות הברית שם עשיתי דוקטוראט בפסיכולוגיה קלינית. במהלך הלימודים ידעתי שבתום מסלול הלימודים, אשתמש בכלים שלמדתי כדי לטפל באנשים דרך האסטרולוגיה. וכך היה. את עבודות הדוקטוראט כתבתי על פסיכולוגיות שעסקו באסטרולוגיה בסודי סודות. על פי חוקי הרשות שמעניקה רשיון לעסוק כפסיכולוגית,אסור לשלב מידע מדיספלינה לא מוכרת, ובוודאי לא אסטרולוגיה.

השלמתי את הרשיון כמטפלת משפחתית ואישית עם התמחות ביעוץ זוגי. בתחילת דרכי לא שילבתי את האסטרולוגיה. אך עם הזמן, ובמיוחד כאשר הגיע קליינט שהזכיר אסטרולוגיה או שנראה היה לי שהוא פתוח, העזתי לשלב בין השניים. התוצאות היו מדהימות. במספר מועט של שיחות, צללנו לעומקים של נבכי הנפש אשר בלי המפה, היו לוקחים זמן ארוך יותר, אם בכלל היינו מגיעים אליהם. עם השנים "תפסתי אומץ" והתחלתי לעבוד בגלוי עם המפה. זה לא עבר בלי תגובת הקהל. מכיון פרסמתי גם בעיתונות הישראלית המקומית, קבלתי תגובות מגוונות: "מה את באמת מאמינה בשטויות האלו? “או: "וואוו, זה כל כך מעניין". או: "אה, את הפסיכולוגית שעובדת עם אסטרולוגיה?"  אין לי כל דרך לבדוק אם היו אנשים שלא באו אלי בשל כך, אולם אני יודעת בוודאות שהיו כאלו שבאו אלי דווקא בשל העובדה ששילבתיאסטרולוגיה בתהליך הטיפול.

שילוב המפה ביעוץ אישי וזוגי הוכיח את עצמו בענק. השימוש במפה איפשר לי  לזהות  לעומק, מעבר לסיפור האישי, את נקודות התורפה בהן נתקל המטופל ביחסיו עם בן הזוג ולעזור לו לראות את עצמו בתוך המערכת. גישה זו משחררת מתחושת קורבנות ומעצימה.

ספרי לנו על החוויה שכרוכה בעשיה אסטרולוגית בתוך הארגונים OPA  ו– ANS?

תחושת השייכות היא צורך קיומי שלנו כבני אנוש.  שייכות לאירגון אסטרולוגי דומה להשתייכות למשפחה תומכת ומבינה. למה " תומכת ומבינה"?  כי העולם מסביבנו עדיין מרים גבה לגבי העיסוק באסטרולוגיה. רבים מאתנו חשים outsiders. אצלי הנושא היה מודגש במיוחד כיון שמסלול לימודיי היה אקדמי והעיסוק שלי באסטרולוגיה לא הסתדר לאנשים בראש. האירגונים הפסיכולוגים אליהם השתייכתי ראו בי חייזר. נכון, במפגשיםהיו פסיכולוגים שהודו שהם מתעניינים בנושא, אבל הם אמרו זאת בלחש ובדיסקרטיות רבה. ישנם המסתירים לגמרי את השימוש במפה בתהליך הטיפול.

לכן, הצטרפותי לOPA- ול-ANS היתה עבורי "הגעה הביתה". המפגש עם OPA היה "אהבה ממבט ראשון." אומצתי מיד על ידי בוב מוליגן, המייסד, מוניקה דימינו וקריס מקריי, שתי אסטרולוגיות ותיקות. שלושתם חיבקו אותי בחום מיד עם הגיעי לסדנא הראשונה במונטריי שבקליפורניה ב2008. חברי האירגון ראו את עובדת היותי פסיכולוגית כתרומה בעלת ערך. ואז הרגשתי/ידעתי שאשתלב באירגון באופן פעיל. וכך קרה, שאחרי מספר חודשים צורפתי לחבר הנאמנים ומוניתי להיות העורכת של הניוזלטר האינטרנטי. פעילות זו שומרת על קשר בין חברי האירגון בין המפגשים בסמינרים השונים. במסגרת זו אני שולחת מדי חודש שאלה בנושא אסטרולוגיה וחברי האירגון עונים. בחודש שאחריו, אני שולחת את כל התשובות עם שאלה חדשה. בנוסף, יחד עם דונה וודוול, חברת OPA  ופעילה בISAR, אנחנו מנהלות את האתר של OPA בלינקדאין, שם נפגשים אסטרולוגים מכל העולם וחולקים את דעותיהם. האתר פתוח לקהל הרחב. לפני שנתיים נבחרתי ליצג את OPA באירגון נוסף שהוקם על ידי אד סנוו ובו חברים כל האירגונים האסטרולוגים המרכזיים: ANS – Astrology News Services . מטרת ארגון זה היא לחשוף את הקהל הרחב למהות האסטרולוגיה ולענות של שתי שאלות עיקריות: "מהי באמת אסטרולוגיה" ו-"איך יכול השימוש במפה האסטרולוגית לעזור לנו בחיי היום יום". הפעילות בארגון זה כאילו נפלה לי מהשמים. כל שנות פעילותי באסטרולוגיה חשתי צורך מסיונרי להסביר לעולם מה היא באמת אסטרולוגיה (שמש ומרקורי בקשת בית 9). הרצאתי בחוגי בית בלוס אנג'לס, בלימודי חוץ ביוניברסטי אוף ג'ודאיזם ואף במסגרת של מפגשי פסיכולוגים. ההשתתפות בשני האירגונים מלהיבה מאד והגם שתובעת שעות רבות, הפעילות בהם מעניקה לי תחושת שליחות ומשמעות. (ירח בדלי בית 12)

 כיצד מקבלים את האסטרולוגיה בארה"ב? האם מתייחסים אליה כעיסוק מקצועי ורציני? 

שאלה מורכבת.אין עיתון, ירחון, שבועון שאין בו טור אסטרולוגי. זה עדיין לא אומר דבר על יחס הציבור לאסטרולוגיה כמקצוע שאליו פונים ליעוץ. זה רק אומר שהמונים מתעניינים בנושא ולכן זה מוכר את העיתונים.

בתחום בו אני עוסקת – פסיכולוגיה, היחס הוא מעורב. דבר אחד ברור. מקום האסטרולוגיה הולך ומתחזק. למשל, כדי לשמור על רשיוננו עלינו לקחת 36 שעות של הרחבת השכלה. אנחנו יכולים לעשות סדנאות רק על ידי מרצים המורשים מטעם אגודת הפסיכולוגים. לפני 5 שנים לקחתי קורס באסטרולוגיה בן 60 שעות, שהיה מוכר על ידי האגודה, השג מרשים ללא ספק למקצוע.לעומת זאת, לא מזמן, שללו מקפלר קולג', אוניברסיטה לאסטרולוגיה בסיאטל וושינגטון, את הרשות להעניק תואר אקדמי.

ממקום אחר, הייתי מעורבת, לפני כחודשיים, בתהליך מתן אישור עבודה מטעם שילטונות ההגירה בארצות הברית, לאסטרולוגית ישראלית שקבלה זאת על סמך היותה אסטרולוגית.אז אפשר לומר שבעיני שלטונות ההגירה האסטרולוגיה היא מקצוע מוכר.אך בעיני הקהל הרחב, הדרך עוד ארוכה.

האם לדעתך הארגונים האסטרולוגים הקיימים משפרים את עמדתה של האסטרולוגיה בארה"ב ובעולם, וכיצד זה בא לידי ביטוי?

אין ספק, שהיחס למקצוע נמצא במגמת עליה בזכות הארגונים. הארגונים האסטרולוגים משקיעים מאמץ לשפר את תדמית המקצוע, כאשר אחת הדרכים היאתהליך של הסמכה מקצועית. התהליך כרוך במבחנים והשתלמויות אשר מטרתם להכשיר אנשים לעסוק במקצוע בצורה אחראית ורצינית. לOPA  ו ISARתהליכי הסמכה שלהם, כל אחד וגישתו לתהליך.

ההסמכות באות לענות על מצב שנוצר כתוצאה מהמצאותם של רבים הקוראים לעצמם אסטרולוגים, על סמך קורסים חובבנים שלקחו בנושא. רמת הידע שלהם בינונית ומטה והם גורמים נזק לקליינטים, למקצוע ולאלו שהקדישו שנים ללימוד והשתלמויות.

פיענוח מפה הינו תהליך מורכב מאד והגשת המידע לקליינט חייב להעשות בצורה מקצועית ואחראית. למען שמירה על וקידום שמה הטוב של האסטרולוגיה כמקצוע, מומלץ לעוסקים במקצועלבחור במסלול שמכשיר אותם למתן יעוץ באופן אחראי ומיומן. רק כך יזכה הציבור להפיק את מירב התועלת מאינפורמציה הנמצאת במפה,  ונוכללשפר את תדמית המקצוע כדי שיותר אנשים יפנו ליעוץ אסטרולוגי.

מה המסר שהיית רוצה להעביר לקהל האסטרולוגים בארץ?

אסטרולוגים יקרים, זכינו. יש בידינו אוצר. ממש אוצר. אם נחשפתם לרזי הידע הקוסמי העומד לרשותינו, סימן שאתם ראויים ונבחרתם מלמעלה. כן, אני יודעת שאני נשמעת "בומבסטית" אבל מה לעשות? ככה אני מרגישה ורגשות אלו אני חולקת עמכם. הורידו לנו משמים מפת דרכים שאמורה להקל עלינו ולשדרג את מסע חיינו בעולם הזה, ועם הידע הזה אנו יכולים להקל על אחרים במסע שלהם.

בכל ביקורי בארץ, במהלך 25 שנות מגורי בארצות הברית, תמיד חשתי  שבארץ מהדהד איזה תדר מיוחד הקיים רק בארץ ישראל.  מצאתי פתיחות לנושאים הרוחניים, מצאתי סקרנות פנימית להתנסות בחוויות של מעל ומעבר ופגשתי אנשים המקדישים זמן לפעולות העשרה שהן מעבר לחומר. ותמיד התרגשתי.אתם החיים בארץ אולי אולי אינכם חשים זאת בעוצמה כמו אדם המבקר בארץ. ואולי אתם אומרים, "קל לך לומר, את רק מבקרת". על זה אומרים "אורח לרגע רואה כל פגע". במקרה הזה, "פגע" חיובי. כי בכל זאת, אני, שבאתי לבקר מקליפורניה, והשתתפתי בכנסים אסטרולוגים, בודהיסיטים, ופסיכולוגים שונים, מצאתי שדווקא בארץ יש צמא בולט להזין את הנפש במזון רוחני.

לכן, לנו האסטרולוגים, דווקא לנו, ישנה שליחות מיוחדת. עלינו לסלול שבילי גישה מתוחכמים אל ליבו של הקהל הרחב. יש האומרים:  "מי שרוצה – ימצא אותנו". אך אני מאמינה שחלק מתפקידנו כאסטרולוגים הוא להחזיר ליקום את המתנה שקבלנו ולעשות למען הפצת חוכמת האסטרולוגיה. יתכן שאני נשמעת קצת כמו החב"דניקים, (אותם אני מאד מכבדת ומוקירה), העומדים בשדה התעופה ומשדלים גברים להניח תפילין (דווקא רעיון חיובי), אבל מה אפשר לצפות ממזל קשת עם 3 כוכבים בבית 9 כולל רום שמים? אני אכן מאמינה בכל ליבי שזוהי פעילות חשובה למען הציבור.

זה מעניין ומרגש להפגש בכנסים ולהעשיר את הידע שלנו באסטרולוגיה, וישר כוחם של גלי ליבנה ומיכאל אופק על יוזמתם הברוכה. אולם לאחר הכנס, נחזור כל אחד לשכונתו, לחבריו, לקיבוץ, למושב וניזום מפגשים, בקטן או בגדול, כדי לשתף את הציבור בגדולת האסטרולוגיה ואיך היא יכולה להועיל לכל אחד בחייו האישיים. עשיה זו היא WIN WIN עבור כולנו. גם נרחיב את הקהל סביבנו לנושא שאנחנו כל כך מתלהבים ממנו, ועל ידי כך נגדיל את מספר הפונים אלינו לבקשת יעוץ. (מותר להיות מחושבים). אנשים יפתחו למקומות פנימיים עמוקים, ועל ידי כך ישתדרג התדר הרוחני סביבנו, דבר שישפר את איכות חיינו.  הכל כמובן יעשה באחריות ורצינות כיאה לכבודה של חוכמת האסטרולוגיה.

מה תוכניותיך להמשך בתחום האסטרולוגיה וכיצד את רואה את התחום מתפתח בעתיד?

תוכניותי בימים אלו הן לחזור לארץ ולהמשיך מכאן בפעילותי האסטרולוגית. בנובמבר אני מגיעה ל – 3 חודשים, אחר כך חוזרת לארה"ב להנחות בסדנא של OPA בחודש מרץעל השימוש במפה האסטרולוגית ככלי הנחיה במערכות יחסים, ומקווה שתהליך החזרה יהיה קצר ככל האפשר.

בעתיד הקרוב, אני רואה עצמי מתאקלמת בארץ ופעילה בקהילת האסטרולוגים, אם קיימת קהילה כזו. זאת אגלה בהמשך. אני רואה עצמי ממשיכה את קשרי עם האירגונים האסטרולוגים בארה"ב עד כמה שניתן לעשות זאת בשלט רחוק אני אמשיך  להציע את שרותי כפסיכולוגית אסטרולוגית  וכמובן, אשאף לחשוף את הציבור הרחב לנושא הכל כך מרתק אותנו – אסטרולוגיה.

 קרל יונג אמר בתחילת המאה ה20- שיום יבוא וילמדו אסטרולוגיה במסגרות אוניברסיטאיות.  לו יהי. אני מאמינה שחזונו של יונג יתגשם יום אחד ואפילו עוד בדורנו. אני בהחלט רואה כיצד מוסד אקדמי משלב בשלב ראשון את לימודי האסטרולוגיה במסגרת לימודי מיתולוגיה או פילוסופיה. בשלב שני, אולי הקהילה היונגיאנית תצא בהכרזה של תמיכה גלויה בחזונו של האיש שהעלה את האסטרולוגיה למפה הפסיכולוגית, ואולי יותר מאוחר יקדישו לנושא מקום בלימודי הפסיכולוגיה. ומי יודע, אולי יקום חוג ללימודי האסטרולוגיה בו ילמדו התמחויות שונות בתחום. אולי זה יקרה דווקא בארצינו הקטנטונת מרובת האוניברסיטאות, המכללות, והמכללות אלטרנטיביות.

לי באופן אישי ישנה הסתייגות מה מהשימוש המופרז באסטרולוגיה ככלי לחיזוי עתיד. שימוש זה גורם למקצוע שלנו לפעמים לנזק מסויים. גם אני בודקת את ההמעברים או שיטות הקידומים השונות, אולם העניין הוא שמלאכת החיזויים יכולה להיות מורכבת מאוד, שכן ישנן עשרות אפשרויות לפירוש מפגש כוכבים במפה האישית. שהרי כאן בדיוק באה לידי ביטוי אמרתו של גדול התנאים, רבי עקיבא שאמר: "הכל צפוי והרשות נתונה". זה בסדר להשתמש בכלי הזה אבל חשוב בעיניי לנקוט משנה זהירות. רצוי לבחור את המילים בקפידה, ולא לתת עצות ישירות הבאות מהעולם הפרטי שלנו באופן שגוזל מהאדם את הבחירה ושיקול דעתו.

כיום יותר ויותר אנשים נפתחים לחיפוש פנימי ולרוחניות. פשוט אין ברירה. החיים נעשים יותר ויותר מורכבים והמרוץ אחרי החומר כבר לא מצליח לענות על מכאובי הלב וחיבוטי הנפש. בתוך התהליך הזה אני בהחלט רואה את החברה נחשפת בהדרגה למעלות האסטרולוגיה ופונה ליעוץ בכלי מדהים זה. וכאן, כפי שציינתי קודם, לנו האסטרולוגים יש תפקיד חשוב בקידום תהליך זה.

 לאתר של דבורה www.drdvora.com

 לאתר של OPA ארגון אסטרולוגי: www.opaastrology.com

לאתר של  ANS חדשות אסטרולוגיות:  www.astrologynewsservice.com

מיכאל אופק

אוראניה הוא מגזין אינטרנטי המוקדש לתורת האסטרולוגיה על כל צורותיה וגווניה השונים. מטרת המגזין היא להציע תכנים אסטרולוגיים ברמה גבוהה ומקצועית, הן לקהילה העוסקת בתחום והן לכל אוהבי האסטרולוגיה באשר הם. היוזמה להקמת המגזין נולדה מהרצון לייצר פלטפורמה המאפשרת שיתוף של ידע לקהילה האסטרולוגית בארץ.
מתוייג עם →